O seară plină de emoție și succes pentru delegația României la Viena! Alexandra Căpitănescu, reprezentanta țării noastre, a reușit o calificare spectaculoasă în marea finală a concursului Eurovision 2026. Interpretarea piesei „Choke Me” a impresionat publicul în cea de-a doua semifinală, desfășurată joi, asigurându-i artistei un loc printre cei mai buni concurenți ai ediției.
Alături de România, în semifinala de joi au mai obținut biletul pentru finală Bulgaria, Ucraina, Norvegia, Australia, Malta, Cipru, Albania, Danemarca și Cehia. Acestea se alătură celor 10 finaliști deciși în prima semifinală de marți, printre care se numără Republica Moldova, Grecia și Suedia.
Marea finală va avea loc sâmbătă la Stadthalle, în capitala Austriei, unde cei calificați vor concura alături de țara gazdă și de grupul marilor plătitori (Regatul Unit, Franța, Germania și Italia). Alexandra Căpitănescu poartă acum speranțele tuturor fanilor români, fiind pregătită să demonstreze încă o dată forța muzicii românești pe scena europeană.

